ایران ، تهران
09126165708

جوشکاری برق چیست ؟ و انواع آن

جوشکاری برق چیست ؟ و انواع آن

جوشکاری برق چیست ؟ و انواع آن

 

جوشکاری یکی از روش های متداول و کاربردی است که از آن برای اتصال دادن فلزات و مواد پلاستیکی استفاده می شود که دارای انواع مختلفی نیز می باشد.

یکی از روش های اصلی و پر کاربرد جوشکاری ،جوشکاری ذوبی است که به وسیله حرارت عمل ذوب شدن انجام می شود و پس از سرد شدن اتصال بر قرار می شود.

یکی از این روش های مهم و کاربردی که در صنایع مختلف استفاده می شود جوشکاری برق است.

در واقع جوش برق یکی از انواع جوشکاری ذوبی است که به وسیله حرارت ایجاد شده توسط برق ،فرایند جوش و اتصال را ایجاد می کند.

در این مطلب قصد داریم به طور مفصل به این مطلب بپردازیم و توضیح دهیم که جوشکاری با برق چیست.

به همین خاطر و برای درک بهتر این موضوع علاوه بر تعریف جوش با برق به انواع جوشکاری با برق و اینکه این روش از جوشکاری در چه جاهایی کاربرد دارد و به چه روش هایی انجام می شود و اینکه چه فلزاتی را می توان به وسیله این نوع از جوشکاری ،جوش داد و همچنین روش کار آن نیز خواهیم پرداخت . با ابزار نوین همراه باشید.

 

تاریخچه جوشکاری برق

در سال ۱۸۰۲ دانشمندی روسی به نام ولادیمیر پتروف برای اولین بار کشف کرد که اگر دو تکه ذغال چوب را به قطب های باطری بزرگی متصل کنیم از اتصال میان آنها قوسی پدید می آید و منجر به این می شود که انتهای ذغال ها از شدت گرما سفید شود.

در سال ۱۸۰۹ یک فیزیکدان انگلیسی این کار را آزمایش کرد و کشف پتروف را تایید نمود.

در سال ۱۸۸۱ شخصی به نام موسیان ،برای ذوب فلزات قوسی کربنی به وجود آورد و پس از وی در سال ۱۸۸۶ دانشمندی روسی به نام برناتدوز اختراعی را ثبت کرد که قادر بود یک قطعه فلزی را با الکترود ذغالی و با ایجاد قوس الکتریکی بین قطعات ذوب کند.

همچنین در سال ۱۹۰۵ اسکار جلبرگ الکترود های پوشش دار را اختراع کرد. این آزمایشات و تحقیقات در مورد جوش برق به مرور ، کامل و مدرن تر شد و به شکل امروزی آن در آمد.

جوشکاری برق چیست

جوشکاری برق چیست؟

جوشکاری برق در واقع نوعی فرایند جوشکاری است که به وسیله ذوب فلزات اتصال به وجود می آید.

در این روش از جوشکاری به وسیله حرارت و فشار و گاهی اوقات نیز توسط هر دو ،این فرایند و چرخه کامل می شود.

در واقع می توان گفت که جوش برق یک روش جوشکاری ذوبی است که برق در آن نقش مهمی دارد و چون به وسیله جریان برق ،حرارت و گرما و سپس ذوب رخ می دهد نام این جوشکاری را جوشکاری با برق می نامیم.

در این روش از جوشکاری از ماده ای پر کننده به نام فیلر استفاده می شود اما گاهی اوقات نیز بدون این ماده عملیات جوش برق را انجام می دهیم.

این نوع از جوشکاری دارای انواع مختلفی است که به وسیله آن عملیات جوش را انجام می دهیم و هر کدام از این انواع در صنایع کاربرد های متنوع و گسترده ای دارند .در ادامه این مبحث به انواع جوشکاری برق و کاربرد های آن می پردازیم .

 

کاربرد جوشکاری برق

 

جوشکاری برق از جمله روش هایی است که به وسیله آن در صنایع مختلف کارهای جوشکاری انجام می شود.

از جوش برق می توان در کارهای بزرگ و کوچک برای اتصال دادن فلزات استفاده کرد و با توجه به اینکه کار در این روش به کمک حرارت و توسط برق است می توان میزان گرمای مناسبی برای عملیات جوش در اختیار داشت.

از جوش برق در صنایع مهمی استفاده می شود که در زیر به این صنایع مهم اشاره می کنیم.

  • جوشکاری پل ها
  • جوشکاری لوله ها
  • جوشکاری ورق ها در فضای آزاد
  • سازه های فلزی هنری
  • و…

انواع جوشکاری برق

جوش کاری برق همانند دیگر انواع جوشکاری دارای روش ها و حالت های مختلفی است و همانگونه که می دانیم این روش از جوشکاری به وسیله جریان برق و ایجاد حرارت و ذوب کردن فلزات فرایند را تکمیل می کند. در ادامه به انواع جوش برق اشاره کرده و هر کدام  را بصورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

جوشکاری برق چیست

جوشکاری میگ ( MIG )

 

از انواع جوشکاری برق که می توان آن را یکی از مهم ترین شاخه ها و اصلی ترین روش های جوشکاری ذوبی لحاظ کرد جوشکاری به روش میگ است که از این روش مهم و کاربردیِ جوشکاری برای انواع اتصالات استفاده می شود .

این روش از جوشکاری ذوبی به وسیله اینورتر و لایه قوس الکتریکی انجام می شود.

در جوش میگ از یک فیلر یا مواد پر کننده استفاده می شود و به وسیله آن اتصالات بسیار پایداری نیز می توان داشت و هنگام کار نیز نیاز است که مهارت داشته و به نکات مهمی توجه داشته باشیم.

این روش پاشش کمی دارد و اتصال های تمیزی نیز ایجاد می کند.

در جوشکاری میگ نیاز به الکترود تمام شدنی است و با توجه به نوع فلز و آلیاژ آن از الکترود مخصوص استفاده می کنیم.

 

جوشکاری TIG

 

از انواع جوشکاری که بسیار مهم و کاربردی است و موارد استفاده آن نیز گسترده و متنوع است می توان به جوشکاری تیگ اشاره کرد.

جوشکاری تیگ نیز از انواع دیگر جوشکاری ذوبی است که به وسیله گاز محافظ انجام می شود و گاز مورد استفاده در آن آرگون و هلیوم است که هنگام انجام فرایند جوشکاری با این روش می توانیم اتصال های بسیار محکم و مستحکمی را در اختیار داشته باشیم.

در این روش از جوشکاری ذوبی می توان فلزات رنگی را نیز جوشکاری کرد از جمله این فلزات مهم می توان به آلومینیوم، مس، استیل و … اشاره کرد.

هنگام جوشکاری تیگ نیاز به الکترود مصرف شدنی نداریم و با الکترود های تنگستن یا تمام نشدنی فرایند جوشکاری را انجام می دهیم.

جوشکاری در این روش بسیار تمیز و پاشش آن نیز کم است.

 

جوشکاری استیک

یکی از انواع جوشکاری برق ،جوشکاری قوسی محافظت شده است که به این نوع از جوش ، اصطلاحا جوشکاری استیک گفته می شود.

جوشکاری استیک یکی از فرایند های سخت جوشکاری است و برای انجام دادن آن نیاز است که افراد با تجربه و متبحر ، آن را انجام دهند.

این روش از جوشکاری در فضای باز انجام می شود.

 

جوشکاری برق چیست

جوش برق با الکترود دستی

 

در برخی از روش های جوشکاری برق از الکترود دستی یا مصرف شدنی استفاده می شود.

الکترود دستی در جوش برق ذوب می شود و به عنوان ماده پر کننده عمل می کند.

الکترود های دستی دارای انواع مختلفی از روکش و پوشش هستند که با توجه به نوع فلز و آلیاژ آن انتخاب و استفاده می شوند.

جوش برق الکترود از روش هایی است که در جوش با برقب بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

 

جوش برق نفوذی

جوش برق نفوذی از انواع جوشکاری به روش حالت جامد است که قطعه یا فلز را با توجه به شیوه های جوش جامد و انتقال حرارت از طریق برق به بخش هایی که قرار است اتصال انجام شود متصل می کنیم.

در این فرایند اتم های دو فلز بر اثر فشار به مرور در یکدیگر نفوذ کرده و فرایند اتصال را کامل می کنند.

هنگام انجام این روش باید دو قطعه را بسیار به یکدیگر نزدیک کنیم.

 

جوشکاری برق بدون الکترود

 

در این حالت نیاز به الکترود و سیم جوش نداریم بلکه باید قسمت هایی از فلز را که قرار است به یکدیگر متصل شوند را کنار هم قرار دهیم و مطمئن شویم که خراش و یا خوردگی در بخش های اتصال نباشد.

 

انواع حالت های جوش برق

جوشکاری برق عمودی

جوش برق عمودی یا سر بالا یکی از سخت ترین روش های جوشکاری است که برای اجرای آن نیاز به مهارت بالایی است. در این روش از جوشکاری باید به زاویه الکترود و تورچ دقت داشته باشیم و باید در زاویه ۴۵ درجه باشد.

برای جوش سربالا از گاز آرگون و الکترود تنگستن استفاده می شود و باید فاصله میان الکترود و قطعه به اندازه ای کم باشد که بتوان کار ذوب را انجام داد.

در روش جوشکاری با برق عمودی چون نیروی جاذبه وجود دارد نباید عجله کرد و به آرامی کار جوشکاری را انجام داد.

جوشکاری عمودی یا سر بالا دارای روش های مختلفی است که از جمله مهم ترین آنها می توان به تی شکل، لب به لب و … اشاره کرد. علاوه بر جوش سر بالا جوش سر پایین نیز وجود دارد و کار آن برای اتصال های جزئی است.

مقدار نفوذ در این نوع جوشکاری باید زیاد باشد.

 

جوشکاری برق چیست

جوش برق استیل

 

جوش برق استیل از روش های جوشکاری با برق است که برای انجام آن نیاز به جریان برق متناسب با دستگاه های مخصوص این کار داریم که برای مقاومت های بالا نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در حال حاضر روش جوشکاری استیل کاربردی حرفه ای در صنایع و مشاغل دارد. هنگام انجام جوش استیل باید به آلیاژ فلز توجه داشت.

 

جوشکاری برق چیست

جوشکاری آلومینوم با برق

 

یکی از روش هایی که می توان به وسیله آن آلومینیوم را جوش داد جوش کاری با برق است که اصطلاحا به آن جوشکاری آلومنیوم با برق گفته می شود.

برای جوشکاری آلومینیوم باید قوس الکتریکی را کوتاه نگه داریم یعنی فاصله الکترود و قطعه کار کم باشد و باید به ضخامت قطعات نیز توجه کنیم.

از نکات مهم هنگام جوشکاری آلومنیوم این است که بدانیم هنگام جوش با جریان برق از قطب معکوس استفاده می شود.

 

جوشکاری بدون برق

 

جوشکاری بدون برق به انواع روش های جوشکاری گفته می شود که در فرآیند ذوب و اتصال فلزات از برق و قوس الکتریکی استفاده نمی شود و به این معنی است که جریان برق در ایجاد حرارت و ذوب شدگی هیچ نقشی ندارد.

نمونه بارز این نوع جوشکاری که می توان آن را جوش بدون برق نیز نامید انواع روش ها و حالت های جوشکاری جامد است که تنها بر اثر فشار و اصطکاک عملیات جوشکاری انجام می شود.

 

لوازم و تجهیزات جوشکاری برق

 

برای انجام جوشکاری برق نیاز داریم که برخی لوازم و تجهیزات را در اختیار داشته باشیم .برخی از این تجهیزات مربوط به دستگاه و روش جوش برق هستند و برoی دیگر نیز برای محافظت و ایمنd در حین کار با جوشکاری برق هستند که در ادامه به این تجهیزات و لوازم می پردازیم و کار هر کدام را توضیح می دهیم.

 

دستگاه جوش آلومینیوم

دستگاه جوش

 

دستگاه جوش اولین و مهم ترین وسیله برای انجام جوش برق هستند. این دستگاه ها با جریان برق شهری A.C کار می کنند و ورودی و خروجی آنها نیز بر حسب آمپر مشخص می شود و وظیفه کنترل جریان خروجی نیز بر عهده ترانزیستور های داخل دستگاه هستند و در واقع می توان گفت که دستگاه جوش وظیفه انتقال و کنترل جریان برق برای ایجاد حرارت و گرما جهت ذوب را به عهده دارد.

 

کابل دستگاه جوشکاری

 

کابل جوش

 

از دیگر اجزاء مهم هنگام جوشکاری برق که نیاز به آن ضروری است کابل جوش است به وسیله کابل می توانیم جریان میان انبر و قطعه کار را برقرار کنیم. کابل های جوش باید دارای انعطاف بالا و همچنین مقاومت زیادی باشند تا در برابر آسیب های احتمالی و خطر برق گرفتگی ایمن باشند.

کابل دستگاه جوشکاری

انبر جوش

 

هنگامی که می خواهیم فرایند ذوب و جوش را به وجود بیاوریم نیاز به وسیله ای داریم که جریان برق و حرارت را به قطعه کار منتقل کند و در واقع انبر جوش وسیله ای است که به کمک آن و الکترود این مکانیزم را انجام می دهیم.

انبر جوش یکی از وسایل مهم است که به وسیله آن الکترود را نگه داشته و کار جوش را انجام می دهیم.

انبر های جوش با توجه به آمپر دستگاه جوش سایز های مختلفی دارند. در جوشکاری تیگ این کار با تورچ جوشکاری انجام می شود.

 

الکترود جوشکاری

الکترود

 

الکترود در جوشکاری برق یکی دیگر از وسایل کاربردی است البته ذکر این نکته مهم است که این الکترود به صورت همیشگی مورد استفاده قرار نمی گیرد و در زمان هایی که به روش جوشکاری میگ فرایند جوش را انجام می دهیم نیاز به الکترود داریم و الکترود نیز وظیفه پر کنندگی را بر عهده دارد.

لباس کار

 

لباس محافظ

همانگونه که می دانید هنگام جوشکاری امکان پاشش مواد ذوب شده وجود دارد و ممکن است به بدن آسیب و لطمه بزند به همین خاطر برای حفظ ایمنی بیشتر از لباس های محافظ چرمی و مقاوم در برابر ذوب استفاده می شود.

 

ماسک جوشکاری - ابزار نوین - مصطفی ارشدی

ماسک جوشکاری

اشعه به وجود آمده بر اثر جوشکاری با برق برای چشمها بسیار زیان آور است و حتی ممکن است که چشم دچار برق گرفتگی شود و علاوه بر این پاشش مواد ذوب شده نیز می تواند به سر و صورت آسیب بزند به همین منظور استفاده از ماسک جوشکاری برق یکی از نکات ایمنی مهمی است که باید هنگام کار مورد استفاده قرار گیرد.

 

چکش جوشکاری

چکش

در جوشکاری برق برای زدودن و پاک کردن اضافه های جوش از چکش استفاده می شود.

شکل این وسیله به صورتی است که یک نوک تیز دارد و دارای فنر در دسته خود می باشد که بتوان به راحتی از آن استفاده کرد.

 

در پایان:

در این مطلب معرفی کردیم که جوشکاری برق چیست و اینکه از این نوع جوشکاری ذوبی در چه صنایعی استفاده می شود و انواع جوش با برق نیز کدام است.اما در صورتی که در این زمینه نیاز به مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتری دارید، می توانید با همکاران ما در ابزار نوین تماس حاصل نمایید.

 

برای مشاوره رایگان و خرید انواع ابزار ، خرید دستگاه جوش ، سنگ فرز  و دریل لطفا با شماره های زیر تماس حاصل نمائید :

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Required fields are marked *