ایران ، تهران
09126165708

بلوور چیست ؟ و انواع آن

بلوور چیست ؟ و انواع آن

بلوور چیست ؟ و انواع آن

 

در برخی از مشاغل هنگام کار ،گرد و غبار و ذرات ریزی تولید می شود که روی سطح کار و فضای کارگاه و یا مواردی مشابه می نشیند و نیاز است برای اینکه کارها به شکل تمیزی انجام شود این گرد و خاک ها و ذرات ریز مختلف را از محیط کار پاک کنیم.

برای این کار نیاز به ابزاری است که بتواند کار دمندگی و مکندگی را انجام دهد. یکی از ابزارآلات برقی که دمنده و مکنده است بلوور نام دارد.

برای اینکه بدانیم بلوور چه کارایی دارد ابتدا باید بدانیم که بلوور چیست ، همچنین انواع بلوور و کاربرد ها و کارکرد هر کدام را نیز پس از اینکه دانستیم دستگاه دمنده و مکنده چیست ،مورد بررسی قرار می دهیم.

در این مقاله درباره این موضوع که بلوور چیست صحبت خواهیم کرد و به صورت کامل بررسی خواهیم کرد که بلوور هوا چیست و چه کاربردی دارد.

با ما همراه باشید تا شناخت بیشتری درباره اینکه دستگاه بلوور چیست بدست آورید.

 

بلوور چیست؟

 

یکی از سوالاتی که ممکن است به وجود بیاید این است که بلوور یا دستگاه دمنده و مکنده چیست ؟

برای پاسخ دادن به این سوال باید دمنده و مکنده بودن را به خوبی بدانیم و اینکه اگر این مکانیزم روی یک ابزار نصب شود چگونه عمل خواهد کرد.

در واقع بلوور یک ابزار برقی است که به وسیله آن در کارهای مختلف هوادهی و هوا کشی انجام می شود.

دستگاه بلوبر به کمک این سیستم یعنی دمنده هوا و مکنده هوا گرد و خاک، ذرات ریز، اضافه پسماند های ریز و آب مانده ها را به روش دمنده و مکنده از محیط پاک می کند.

برای پاک کردن و زدودن ذرات و گرد و غبار نیاز به فشار هوای بالایی داریم که بتوانیم محیط و ماشین آلات را پاکیزه کنیم پس نیاز است بدانیم که چه مقدار فشار هوا برای این کار لازم است. نکته مهم اینکه فشار هوا به قدرت موتور دستگاه هواده بستگی دارد.

بلوبر می تواند کارهای زیادی را در مدت زمانی کمی انجام دهد و باعث سهولت در کارها نیز می شود.

دستگاه دمنده و مکنده یا همان بلوور دارای انواع مختلفی نیز می باشد.

 

کاربرد بلوور در صنایع

 

دستگاه دمنده یا مکنده هوا یا همان بلوبر از ابزارآلات برقی است که در صنایع مختلف و موارد متنوعی از آن استفاده می شود و عمده استفاده از آن نیز هوادهی و مکیدن هوا است.

از جمله مهم ترین کارها و کاربرد های بلوئر می توان به مشاغلی مانند نجاری، کارواش ها و … اشاره کرد و در ادامه به مهم ترین این کاربرد ها با ذکر مثال اشاره می کنیم.

 

بلوور ها شامل موارد صنعتی نیز می شوند که کاربرد آنها بسیار وسیع و گستره است و دارای حجم های بزرگی نیز می باشند.بلور های صنعتی در صنایع بزرگ و عظیم در قالب هواکش دمنده و مکنده استفاده می شوند که از جمله می توان به هواکش های صنعتی در تونل ها اشاره کرد.

در ادامه به کاربرد عمومی و پر استفاده بلوور ها اشاره می کنیم و هر کدام را مختصر توضیح می دهیم:

 

 1. پاک سازی قطعات کامپیورتر: در صنعت IT و موارد مشابه آن و برای پاک کردن گرد و غبار های موجود در مدارهای الکتریکی و کیس ها از دستگاه بلوور استفاده می شود و در مدت زمان کمی ،محیط کیس و مدار را از گرد و غبار هایی که ممکن است به سیستم آسیب برساند پاکیزه می کنند.
 2. پاک کردن داخل خودرو: در کارواش ها و استفاده های خانگی برای پاک کردن و تمیز کردن محیط داخلی خودرو و همچنین موتور آن از هواده استفاده می شود تا بتوان محیط خودرو و موتور را از گرد و خاک ها و ذرات ریز پاکسازی کرد.
 3. پاکسازی خانه: در برخی از موارد برای پاک کردن محیط بیرونی از برگ ها و خرده ریز های سنگ و پلاستیک از دستگاه بلوور استفاده می شود.
 4. پاک سازی ماشین حاشیه زن : هنگام کار با ماشین حاشیه زن خورده هایی از چمن ها روی تیغه های آن می چسبد که تمیز کردن آن با دست خطرناک است به همین خاطر از بلوور یا هواده برای پاک کردن تیغه های حاشیه زن استفاده می شود.

 


مطالعه بیشتر : جوشکاری برق چیست ؟


 

انواع بلوور چیست

 

بلوور ها در انواع مختلف صنعتی و غیر صنعتی تولید می شوند و از بلوبر ها در موارد متنوعی استفاده می شود که دلیل آن نیز بخاطر وجود انواع مختلفی از بلوور ها است. با توجه به مطالب بالا که توضیح دادیم بلوور چیست ، در ادامه به معرفی انواع دستگاه دمنده و مکنده هوا می پردازیم.

 

بلوور

بلوور خانگی

 

بلوور خانگی یک ابزار دمنده و مکنده است که در اندازه های کوچک و مناسب با مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. از این ابزار می توان در کارهای کوتاه مدت استفاده کرد و از جمله کاربرد های آن می توان به گرد گیری کیس ها و فضاهای خانگی ای اشاره کرد که در آنها گرد و غبار وجود دارد و هنگام کار می توان به راحتی و با سرعت بالا کارها را انجام داد.

 

بلوور ساید چنل

بلوور ساید چنل

 

بلوئر ساید چنل یکی از انواع دستگاه دمنده و مکنده است که در صنایع بسیار کاربرد دارد. بلوبر ساید چنل قدرت هوادهی بالا و دمنده هوای بسیار پرقدرتی است. بلوور ساید چنل فشار تولید شده ۵۰ الی ۷۰۰ بار مثبت در حالت دمندهگی دارد و در حالت مکنده ۵۰ الی ۴۵۰ بار منفی دارد.

 

بلوور روتس

 

یکی از انواع بلوبر که کاربرد صنعتی گسترده ای دارد و از آن در صنایع استفاده می شود بلوور روتس است.

این ابزار از جمله بلوئر ها با جابجایی بار مثبت است و دارای دو پروانه است. روتس سرعت چرخش بالا را برای جریان نرخ بالا به وجود می آورد.

این ابزار را می توان یک دمنده و مکنده بسیار قوی با کاربرد های صنعتی و فوق صنعتی در نظر گرفت.

 

بلوور شارژی

 

بلوور شارژی یکی از انواع دستگاه دمنده و مکنده است که بدون نیروی مستقیم جریان برق کار می کند.

در بلوئر شارژی از باطری لیتیوم استفاده می شود و از مزیت های آن می توان به همیشه در دسترس بودن اشاره کرد.

بلوبر شارژی همچنین این کاربرد را دارد که با کمک آن می توان در موقعیت های مختلف گرد و غبار را از محیط پاک کرد.

 

بلوور بنزینی

بلوور بنزینی

توضیح دادیم که بلوور چیست اما دستگاه بلوور بنزینی بر عکس دستگاه های برقی و شارژی ، قدرت هوادهی آن به وسیله سوخت تامین می شود.

این دستگاه بسیار پر قدرت است و در هنگام انجام کارهای سنگین می توان از این ابزار استفاده کرد.

 

بلوور صنعتی

بلوور صنعتی

 

بلوبر صنعتی یک دستگاه هواده و هواکش دمنده است و نسبت به انواع خانگی دارای قدرت بیشتری می باشد و در مدت زمان بیشتری نیز می توان از آن استفاده کرد. بلوئر صنعتی دارای موتور قدرتمندی است و قدرت دمنده و مکنده بسیار بالایی دارد که در کارهای بزرگ و صنعتی می توان از آن استفاده کرد.

 

تفاوت بلوور با کمپرسور

 

اصلی ترین و مهم ترین تفاوت میان بلوور و کمپرسور در میزان فشار تولیدی هر کدام است.

البته ذکر این نکته ضروری است که این تفاوت را باید میان بلوئر دمنده و کمپرسور در نظر گرفت.

از دیگر تفاوت های میان دمنده هوا و کمپرسور می توان به کارکرد هر کدام اشاره کرد یعنی اینکه کمپرسور نسبت به فشار با حجم بالا کار می کند در صورتی که هواده مکانیزم کارکرد متفاوتی دارد.

 

ساختمان و اجزاء تشکیل دهنده بلوور

 

بلوور هوا یکی از جمله ابزار هایی است که در موارد مختلف هوادهی و مکندگی و نظافت محیط مورد استفاده قرار می گیرد.

بلوئر ها دارای اجزا تشکیل دهنده هستند که به کمک آنها می توان کارهایی که مورد نظر است را به راحتی انجام داد.

در زیر به مهم ترین اجزاء تشکیل دهنده بلوبر اشاره می کنیم.

 • دمنده
 • موتور
 • فیلتر هوا
 • مخازن
 • سوپاپ
 • مبدل
 • فن

تفاوت فن دمنده و مکنده

 

فن یکی از قسمت هایی است که در دستگاه دمنده و مکنده وجود دارد و کار انتقال جریال هوا را انجام می دهد.

از مهمترین دلایل تفاوت هواکش و دمنده می توان به شکل پره ها اشاره کرد این پره ها به گونه ای طراحی می شوند که در دو حالت بتوان از فشار هوا استفاده کرد. فن دمنده دارای تعداد پره های بیشتری است همراه با قوس هایی که بتوان فشار هوای زیادی را در اختیار داشت اما شکل و کارکرد پره های هواکش بر عکس است.

 

تبدیل دمنده به مکنده

برای تبدیل دمنده به مکنده از این روش می توان استفاده کرد که با تغییر و تعویض جای لوله خرطومی از قسمت جلو به کنار بلوور می توانیم این حالت را در دستگاه بلوور به وجود بیاوریم.

 

نکات ایمنی کار با بلوور

 

هنگام استفاده از بلوور باید برخی موارد ایمنی را در نظر گرفت تا از آسیب در امان بمانیم. با توجه به اینکه هنگام کار با دستگاه دمنده و مکنده ممکن است برخی از گرد و غبار ها و ذرات ریز در هوا معلق باشند و وارد ریه شوند و یا داخل چشم شوند به همین خاطر نیار است که هنگام کار با این ابزار برقی از ماسک و عینک استفاده کرد.

رعایت این نکات باعث می شود تا ما با دقت بیشتری کارهای خود را انجام دهیم و علاوه بر این در برابر این گرد غبار ها و اسیب رسیدن به ریه و سیستم تنفسی نیز محفوظ بمانیم.

 

راهنمای انتخاب و خرید بلوور

 

یکی از نکته های مهم این است که چگونه باید یک دستگاه بلوور را خریداری و انتخاب کنیم.

همانطور که می دانیم این دستگاه را زمانی استفاده می کنیم که می خواهیم گرد و غیار ها، ذران ریز و موارد مشابه و این چنین را از روی یک شی یا فضا پاک کنیم ا. اولین و مهم ترین نکته هنگام خرید دستگاه این است که به موارد کاربرد آن دقت کنیم و اینکه آیا این دستگاه قدرت و توان این را دارد که بتواند به راحتی کار را در مدت زمانی کمی با سرعت بالا انجام دهد.

قدرت دمندگی بالا، قابلت تنظیم و مواردی از این قبیل از جمله موارد بسیار مهمی هستند که می توانند یک راهنمای خرید دقیق و مناسب باشند. ذکر این نکته ضروری است که بلوور های آروا با دارا بودن این ویژگی ها و مزیت های مهم و همچنین کارایی بالا هنگام کار و استفاده از بهترین متریال های ممکن تولید و به بازار عرضه میشود.

در این مطلب توضیح دادیم که بلوور چیست اما با توجه به وجود انواع بلوور و کاربرد آنها برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید با همکاران ما در ابزار نوین تماس حاصل نمایید.

 

 

برای مشاوره رایگان و خرید ابزار ، خرید دستگاه جوش ، سنگ فرز  ،  دریل ، خرید ابزار الات و … لطفا با شماره های زیر تماس حاصل نمائید :

 

نوشته های مرتبط
2 دیدگاه
محسن

بسیار مطلب خوب و مفیدی بود
ممنون از سایت خوبتون

abzarnovinadmin21

از همراهی شما سپاس گزاریم

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Required fields are marked *